Головна » Громадські слухання з питання "Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в районі"

Громадські слухання з питання "Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в районі"

Для поліпшення суспільного дошкільного виховання в районі, створений освітній проект «Сучасний дошкільний заклад та перспективи його розвитку», який спрямований на створення нової моделі освітнього закладу - сучасного дошкільного навчального закладу згідно вимог Базового Компоненту розвитку дошкільної освіти в Україні.
Завдання проекту – привернути увагу органів місцевого самоврядування, громадськості, батьків до проблем дошкілля, зокрема до виконання вимог Законів України «Про дошкільну освіту» та «Про місцеве самоврядування в Україні».
З цією метою на обговорення сесії районної ради, яка відбудеться 6 квітня 2012 року, винесено питання «Про стан та перспективи розвитку системи дошкільної освіти та затвердження Районної цільової програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року».
В період підготовки до сесії проведено засідання постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, роботи з молоддю, фізичної культури, спорту та туризму, де було вирішено провести громадські слухання з питання «Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі». З метою вивчення думки громадськості, органів влади, батьків щодо поліпшення суспільного дошкільного виховання в районі. Такі слухання були проведені 15 березня 2012 року. Учасниками громадських слухань були: голови територіальних громад, керівники шкіл та дошкільних навчальних закладів, депутати районної ради, обрані по мажоритарних округах, члени постійної комісії районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, роботи з молоддю, фізичної культури, спорту та туризму, керівники сільськогосподарських підприємств, працівники районної державної адміністрації та районної ради, відділу освіти райдержадміністрації, батьки, представники політичних партій, та засобів масової інформації.
У виступах дана оцінка стану дошкільної освіти в районі. Зокрема відмічено тенденцію щодо розширення мережі дошкільних установ (проводиться відновлення роботи трьох ДНЗ), поліпшення освітнього процесу, зв’язків з батьками, громадськістю, збільшення відсотка охоплення суспільним дошкільним вихованням дітей дошкільного віку, поліпшення якісного складу педпрацівників і т.д.
Крім цього, відмічено ряд недоліків та невирішених проблем. Основна з них – недостатнє фінансування дошкільних навчальних закладів органами місцевого самоврядування, що не дає можливості дошкільним закладам надавати дітям якісну дошкільну освіту у повному обсязі, як цього вимагає Закон України «Про дошкільну освіту».
Учасники громадських слухань вирішили:
-                     донести свої пропозиції до депутатів районної ради з тим, щоб на сесії районної ради, яка відбудеться 6 квітня 2012 року, були прийняті відповідні рішення;
-                     звернутись із зверненням до Кабінету Міністрів України з проханням провести докорінні зміни у фінансуванні дошкільних навчальних закладів з тим, щоб поліпшити їх роботу;
-                     прийняти резолюцію громадських слухань з питання «Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі», де рекомендувати виконавчій владі, органам місцевого самоврядування, освіті, громадськості, батькам, в межах своїх повноважень, вжити конкретних і невідкладних заходів щодо докорінного поліпшення суспільного дошкільного виховання в районі.

 

                                                                                      
                                                                                                                                       
                                                                                                                                                       
 
 
ПЛАН
проведення громадських слухань з питання
«Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі»
 
 
Актовий зал районної ради                                      10 год. 15 березня 2012 року
 
Учасники громадських слухань:
·       сільські, селищний, міський голови                                   – 24 чол.;
·       завідувачі ДНЗ                                                                      – 28 чол.;
·       директори загальноосвітніх шкіл                                       – 36 чол.;
·       депутати районної ради, члени комісії з
питань охорони здоров’я, освіти, культури,
роботи з молоддю, фізичної культури і спорту                 – 7 чол.;
·       депутати районної ради, обрані по
 мажоритарних округах                                                       – 20 чол.;
·       керівники сільськогосподарських підприємств                – 30 чол.;
·       працівники районної державної адміністрації
та районної ради                                                                   – 12 чол.;
·       представники батьків                                                           – 10 чол.;
·       представники засобів масової інформації                          – 3 чол.;
·       громадські організації та партії                                           – 10 чол.
                                                                                      Всього:        180 чол.
Президія громадських слухань:
       Дмитрик О.В., Ящук В.М., Нешик С.С., Фаріон А.Г., Животівський О.Ю.
 
Відкриває і веде громадські слухання Анатолій Григорович Фаріон
голова депутатської комісії з питань охорони здоров’я, освіти, культури, роботи з молоддю, фізичної культури і спорту, заступник голови районної державної адміністрації (вступне слово додається).
         
          З інформацією «Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі» виступає начальник відділу освіти райдержадміністрації Олексій Животівський.
          Список виступаючих з даного питання:
1.     Загаєцька Тетяна Вікторівна – голова ради директорів загальноосвітніх шкіл району, директор Бабинської ЗОШ І – ІІІ ступенів;
2.     Шеревера Леонід Іванович – Красненьківський сільський голова;
3.     Левчишина Валентина Іванівна – завідувач Росоховатського ДНЗ;                                            
4.     Врещ Віталій В’ячеславович –директор ФГ «Копіївський лан», депутат районної ради, голова ради фермерів Іллінецького району;
5.     Дацюк Галина Василівна – методист відділу освіти райдержадміністрації з питань дошкільної освіти;
6.      Дубова Людмила Петрівна – депутат районної ради, член депутатської комісії з питань охорони здоров’я, освіти, культури,  роботи з молоддю, фізичної культури і спорту;
7.     Довгаль Зоряна Миколаївна – член ради ДНЗ №2 «Пролісок» м.Іллінці;
8.     Ткачук Володимир Петрович – депутат районної ради по Китайгородському мажоритарному округу;
9.     Мазур Микола Трохимович – директор Криштопівської ЗОШ І –ІІ ступенів;
10.Ящук Володимир Миколайович – голова районної державної адміністрації;
11.Дмитрик Олег Вікторович – голова районної ради;
12.Нешик Степан Степанович – заступник голови обласної Ради – заступник керівника виконавчого апарату (керуючий справами).
    
 
 
 
          Заключне слово бере А. Фаріон -  голова депутатської комісії з питань
охорони здоров’я, освіти, культури, роботи з  молоддю,    фізичної культури і спорту, заступник голови районної державної адміністрації.  
     
 
 
         Слово для зачитання резолюції громадських слухань надається  голові ради керівників дошкільних закладів району Торохтій Світлані Анатоліївні.
      
       Громадські слухання обговорюють та приймають резолюцію.
 
 
 
                            
Резолюція
громадських слухань з питання «Про сучасний стан та перспективи розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі»
        
Реформа дошкільної освіти, яка відбувається сьогодні, ставить дедалі складніші й масштабніші завдання щодо вдосконалення змісту, підвищення якості, розвитку та оновлення дошкільної освіти.
         Для задоволення освітніх потреб населення району, соціального захисту сімей, що мають дітей дошкільного віку, в районі функціонує 28 дошкільних навчальних закладів, в яких виховується 1524 дитини. У міській місцевості - 7 ДНЗ  (866 дітей), в сільській місцевості - 21 ДНЗ (658 дітей).
         Дошкільною освітою охоплено 69,9% дітей від 1 до 6 років, а дітей віком від 3 до 6 років охоплених всіма формами дошкільної освіти 86% (обласний показник 83% ). Для вирішення вищезазначеної проблеми відкриваються додаткові групи на базі діючих дитячих закладів. У минулому році відкриті групи в Іллінецьких ДНЗ №1, №5, Борисівському, Бабинському дитячих садках.
         Проводиться капітальний ремонт приміщень дошкільних закладів у селах Паріївка, Красненьке, Криштопівка. Відновлення роботи цих садків планується  на 2012 та 2013 роки.
         Вивчається питання щодо охоплення суспільним дошкільним вихованням дітей у Василівці, Володимирівці, Павлівці, Неменці.
         Посилено увагу до дошкільної освіти дітей старшого дошкільного віку. Сьогодні 327 малюків – п’ятирічок готуються до навчання в школі у дошкільних закладах району. У населених пунктах, де немає дитячих садків, при 10 загальноосвітніх школах відкриті дошкільні групи з короткотривалим перебуванням, де підготовку до навчання в школі проходить 44 дитини. Загалом підготовкою до навчання в школі охоплено 100% дітей п’ятирічного віку (обласний показник 98,4%).
         Поліпшився якісний склад педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів, із 144 педагогів – 50 мають вищу освіту, 12 навчаються у ВНЗ, 82 – мають середню спеціальну освіту, 19 - присвоєно звання «Вихователь – методист», 11 - нагороджені значком «Відмінник освіти України».
         Організація навчально – виховного процесу в дошкільних навчальних закладах здійснюється відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» за базовою програмою розвитку дитини дошкільного віку «Я у Світі».
         Оновлюється зміст дошкільної освіти. У роботі з дітьми використовуються інноваційні технології, передовий педагогічний досвід.
         На стадії реалізації знаходиться два районних освітніх проекти: «Разом до гармонії» (спільна робота педагогів та батьків щодо виховання дітей) та «Сучасний дошкільний заклад та перспективи його розвитку», метою якого є створити нову, сучасну модель дошкільного закладу, яка б відповідала вимогам сьогодення.
         Проводиться робота щодо фізичного розвитку, збереження та зміцнення здоров’я дітей. У кожному дитячому садку облаштовано спортивні майданчики, створено «доріжки здоров’я», виготовлено нестандартне фізкультурне обладнання.
         На постійному контролі у керівництва району постійно перебуває питання харчування дітей, вартість якого по району становить 12 грн, 12,50 – по місту, 9,50 – по селу.
         Усі територіальні громади, які мають дошкільні заклади, на своїх сесіях затвердили цільові програми розвитку дошкільної освіти на період до 2017 року.
         Разом з тим в організації роботи дошкільних закладів є ряд суттєвих недоліків.
         Зокрема, не зовсім відповідає потребам населення мережа дошкільних закладів, в окремих селах немає дитячих садків. У районі зареєстровано 72 заяви на влаштування дітей у дошкільні заклади (м. Іллінці, смт. Дашів, с. Тягун, с. Іллінецьке).
         Потребує модернізації матеріальна база дитячих закладів, зокрема Привільнянського, Шабелянського, Кантелинського, Росоховатського, Чорторийського, де ще користуються пічним опаленням, не підведена вода, не облаштовано каналізаційні мережі та внутрішні вбиральні.
         Майже всі дошкільні заклади не мають комп’ютерної техніки.
         У дошкільних закладах не в повній мірі дотримуються норми харчування дітей. Зовсім не проводиться вітамінізація їжі для дошкільнят.
         Органами місцевого самоврядування зовсім не виділяються кошти під час  оздоровчого, літнього періоду на оздоровлення дітей, що виховуються в дошкільних навчальних закладах.
         Усі дошкільні заклади не мають технічної документації на приміщення та державних актів на землю, на якій вони розташовані.
         Через  відсутність коштів майже не вирішується питання перевірки опору ізоляції електромереж та забезпечення приміщень сучасними вогнегасниками, в більшості дошкільних закладів не проводиться атестація робочих місць.
         З метою ліквідації зазначених вище недоліків, враховуючи пропозиції та побажання виступаючих, громадські слухання рекомендують:
         1. Відділу освіти райдержадміністрації.
Забезпечити контроль за виконанням державних, обласних, регіональних програм, які стосуються подальшого розвитку дошкільної освіти.
         2. Комунальному закладу «Районний методичний кабінет закладів освіти»:
         2.1. Спрямувати свою діяльність на вдосконалення структури і змісту методичної роботи з педагогічними працівниками, поліпшення курсової перепідготовки, забезпечення сучасними інформаційними, дидактичними засобами навчання.
         2.2. Проводити моніторингові дослідження стану розвитку системи дошкільної освіти дітей старшого дошкільного віку.
         2.3. Впроваджувати інноваційні технології у навчально – виховний процес дошкільних навчальних закладів.
         3. Міському, селищному, сільським головам, в частині своїх повноважень, дбати про створення належних умов для здобуття якісної дошкільної освіти в дошкільних навчальних закладах, з цією метою:
         3.1. Взяти під особливий контроль стан виконання законодавства України про дошкільну освіту, звернувши увагу на вирішення таких завдань, як вжиття заходів щодо формування гнучкої мережі дошкільних навчальних закладів з урахуванням демографічної ситуації, потреб територіальних громад. Не допускати необгрунтованого закриття дошкільних навчальних закладів.
         3.2. Протягом 2012 – 2013 років відновити роботу Красненьківського, Криштопівського, Паріївського дошкільних закладів.
         3.3. Відкрити додаткові групи у Тягунському та Іллінецькому сільських дитячих садках.
         3.4. Забезпечувати 75 – відсоткове охоплення дітей суспільним дошкільним вихованням, дітей 5 – річного віку – 100 відсотків.
         3.5. Вжити заходів щодо зміцнення матеріально – технічної бази дошкільних навчальних закладів сільської місцевості, передбачивши забезпечення їх комп’ютерами, сучасними меблями, спортивним обладнанням, іграшками, іншими засобами навчання і виховання для створення комфортних та безпечних умов перебування у них дітей.
         3.6. Відповідно до «Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів», ввести в штати дошкільних закладів посади медичних сестер, практичних психологів, спортінструкторів, завідувачів господарством.
         3.7. Оформити державні акти на закріплення земельних ділянок за дошкільними закладами.
         3.8. Дотримуватись вимог пункту 5 статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» щодо оплати батьками за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах сільської місцевості 30% від вартості харчування на день і в міській місцевості – 50% та звільнення від сплати за харчування дітей батьків, згідно із чинним законодавством.
         3.9. Залучати підприємства, установи, організації до надання фінансової допомоги дошкільним навчальним закладам для проведення ремонтів, придбання обладнання.
 
 
 
 
 
Голова громадських слухань                                 Анатолій Фаріон
 
             
 
 
    Звернення учасників громадських слухань до Кабінету Міністрів України
 
Шановний Миколо Яновичу!
 
Ми, учасники громадських слухань, з питання стану та перспектив розвитку дошкільної освіти в Іллінецькому районі, які зініційовані депутатською комісією районної ради з питань охорони здоров’я, освіти, культури, роботи з молоддю, фізичної культури, спорту та туризму, звертаємося до Вас з рядом проблем, вирішити які на районному рівні просто неможливо.
Президент нашої держави В.Ф.Янукович назвав дошкілля «Фундаментом сучасної неперервної освіти» і поставив мету – зробити цей фундамент міцним. Переконані, що нікому у нашому суспільстві не варто доводити істинність цієї думки Президента. Ми раді, що держава посилює увагу до проблеми дошкільної освіти, бо в цьому вбачає свій завтрашній день. Відрадно, що питання розвитку дошкілля стало пріоритетним і в діяльності теперішнього уряду України, який Ви очолюєте, шановний Миколо Яновичу. Свідчення цього – Постанова Кабінету Міністрів України №629 від 13 квітня 2011 року.
В Іллінецькому районі збережено мережу дошкільних закладів. На сьогодні їх функціонує 7 у міській місцевості та 21 – у сільській. Дитячий садок діє практично у кожній територіальній громаді. До кінця поточного року планується відкрити ДНЗ ще у трьох територіальних громадах, де вони відсутні. Маємо гарний підбір педагогічних кадрів, працюємо над реалізацією ряду проектів. Виховуємо та навчаємо у дитячих садках понад півтори тисячі дітей.
Поряд з цим, ми усвідомлюємо, що без докорінних змін у фінансуванні покращити стан дошкілля не вдається. Зокрема, необхідно вишукати додаткові кошти на модернізацію матеріально-технічної бази дошкільних навчальних закладів, на оновлення змісту дошкільної освіти та комунікаційних технологій, на введення до штатних розписів дошкільних закладів посад, які передбачені Типовими штатними нормативами ДНЗ, що відповідає наказу МОН №1055 від 04.11.2010 року. Крім того, конче необхідно збільшити суму коштів на організацію харчування дошкільників. Добре було б подбати про підвищення заробітної платні для педагогічного та обслуговуючого персоналу.
Сподіваємось, що наші побажання поповняться реальним змістом у конкретних діях уряду України.
 
З повагою – учасники громадських слухань.